Program

Download Program PDF



  1. W1: The second International Workshop on Scalable Computing for Big Data Analytics (SC-BDA)

  2. W2: Crowd and Cloud Computing

  3. W3: Cloud Services & Systems

  4. W4: The first International Workshop on Internet of Things Technologies (IoTT 2013)

  5. W5: The third International Workshop on Parallel and Distributed Computing in Remote Sensing (PDCRS 2013)

  6. T1: Introduction to MPI (half-day)

  7. T2: Advanced MPI Programming with MPI-2.2 and MPI-3 (half-day)

  8. T3: Tizen (by Samsung)

  9. T4: Tutorial on Ocelot and SST-MacSim Simulator (full-day)






  1. Main Program


  2. December 16, 2013 (Monday)


  1. ICPADS 2013 Opening


  2. Keynote I:


  3. On Fault Resilience of Cloud Computing (Prof. Kang G. Shin)


  4. Session 1A: Multicore Computing


  5. Detecting Correlation Violations and Data Races by Inferring Non-deterministic Reads

  6. Ali Jannesari, Nico Koprowski, Jochen Schimmel, Felix Wolf and Walter Tichy


  7. Efficient Barrier synchronization for OpenMP-like Parallelism on the Intel SCC

  8. Hayder Al-Khalissi, Rainer Buchty and Mladen Berekovic


  9. Mark-Sharing: A Parallel Garbage Collection Algorithm for Low Synchronization Overhead

  10. Hyunkyu Park, Changmin Lee, Seung Hun Kim, Won Woo Ro and Jean-Luc Gaudiot


  11. Adaptive Packet Resizing by Spatial Locality and Data Sharing for Energy-Efficient NOC

  12. Bo Gao and Yuho Jin


  13. Session 1B: Storage


  14. File-Level, Host-Side Flash Caching with Loris

  15. Raja Appuswamy, David C. van Moolenbroek, Andrew S. Tanenbaum and Sharan Santhanam


  16. AGIOS: Application-guided I/O Scheduling for Parallel File Systems

  17. Francieli Zanon Boito, Rodrigo Kassick, Philippe Navaux and Yves Denneulin


  18. A Distributed Cache Framework for Metadata Service of Distributed File System

  19. Yao Sun, Jie Liu, Dan Ye and Hua Zhong


  20. Poster Session:


  21. Nuclear Fusion Simulation Code Optimization on GPU Clusters

  22. Norihisa Fujita, Hideo Nuga, Taisuke Boku and Yasuhiro Idomura


  23. Subpopulation Diversity Based Accepting Immigrant in Distributed Evolutionary Algorithms

  24. Chengjun Li, Jian Wang, Xianbin Yan and Guangdao Hu


  25. Queue Reorganization for Subscription Congestion Avoidance in Publish/Subscribe Systems

  26. Wei Yan, Vinod Muthusamy, Mingwen Chen and Songlin Hu


  27. Accelerating de Bruijn Graph-based Genome Assembly for High-Throughput Short Read Data

  28. Kun Zhao and Weiguo Liu


  29. Workload Estimation Algorithms in Parallel Traffic Simulation

  30. Yan Xu and Gary Tan


  31. A Heuristic Strategy for Performance Optimisation of Stream Programs

  32. Vu Thien Nga Nguyen and Raimund Kirner


  33. On the Portability of the OpenCL Dwarfs on Fixed and Reconfigurable Parallel Platforms

  34. Konstantinos Krommydas, Muhsen Owaida, Christos D. Antonopoulos, Nikolaos Bellas and Wu-Chun Feng


  35. Pangaea: A Single Key Space, Inter-Datacenter Key-Value Store

  36. Hikaru Horie, Masato Asahara, Hiroshi Yamada and Kenji Kono


  37. Adaptive Peer Selection Strategy in P2P-VoD systems based on Dynamic Metaheuristic

  38. Thibaud Rohmer, Amir Nakib and Julien Lepagnot


  39. A Rule Verification and Resolution Framework in Smart Building System

  40. Hong Luo, Ruosi Wang and Xinming Li


  41. System-Level Scheduling of Mixed-Criticality Traffics in Avionics Networks

  42. Jianguo Yao and Guchuan Zhu


  43. The Future of Accelerator Programming: Abstraction, Performance or Can We Have Both?

  44. Kamil Rocki, Martin Burtscher, Reiji Suda


  45. Semantic-Aware Hot Data Selection Policy for Flash File System in Android-based Smartphones

  46. Dongsoo Choi, Dongkun Shin


  47. SHOE: A SPARQL Query Engine Using MapReduce

  48. Beren Chen, Wenhai Li, Yunpeng Li, Wei Song, Weidong Wen, Wanghong Li


  49. MAP: Mobile Assistance Platform with a VM Type Selection Ability

  50. Marvin Ferber, Natalia Kaliinnik, Matthias Korch, Andreas Prell, Thomas Rauber, Matthias Witzgall


  51. Using GPU to Crack Android Pattern based Password

  52. Jaewoo Pi, Pradipta De, Klaus Mueller


  53. Towards Model Checking of Simulation Models for Embedded System Development

  54. Hae Young Lee


  55. Privacy Vulnerability Analysis on Routing in Mobile Social Networks

  56. Yan Sun, Lihua Yin, Shuang Xin


  57. Session 2A: GPU Applications


  58. Evaluating Optimization Strategies for HMMer Acceleration on GPU

  59. Samuel Ferraz and Nahri Moreano


  60. Achieving TeraCUPS on Longest Common Subsequence Problem using GPGPUs

  61. Adnan Ozsoy, Arun Chauhan and Martin Swany


  62. On the GPU-CPU Performance Portability of OpenCL for 3D Stencil Computations

  63. Huayou Su, Nan Wu, Mei Wen, Chunyuan Zhang and Xing Cai


  64. Wideband Channelization for Software-Defined Radio via Mobile Graphics Processors

  65. Vignesh Adhinarayanan and Wuchun Feng


  66. Session 2B: Cloud


  67. Bi-direction adjust heuristic for Workflow Scheduling in Clouds

  68. Zhicheng Cai, Xiaoping Li and Jatinder N. D. Gupta


  69. Particle Swarm Optimization for Energy-Aware Virtual Machine Placement Optimization in Virtualized Data Centers

  70. Shangguang Wang, Zhipiao Liu, Zibin Zheng and Fangchun Yang


  71. An Efficient Power-aware Resource Scheduling Strategy in Virtualized Datacenters

  72. Yazhou Zu, Tian Huang and Yongxin Zhu


  73. Dynamic Virtual Resource Renting Method for Maximizing the Profits of a Cloud Service Provider in a Dynamic Pricing Model

  74. Ao Zhou and Shangguang Wang


  75. December 17, 2013 (Tuesday)


  76. Keynote II:


  77. The Architecture for Discovery in a Parallel Universe (Joseph Curley)


  78. Session 3A: Scheduling


  79. A Data-aware Partitioning and Optimization Method for Large-scale Workflows in Hybrid Computing Environments

  80. Rubing Duan and Xiaorong Li


  81. Apala: Adaptive Partitioning and Load Balancing for State-Transition Applications

  82. Xin Yang, Min Li, Ze Yu, Xiaolin Andy Li, Ming Xue, Sergiu Sanielevici and David O'Neal


  83. PipeFlow Engine: Pipeline Scheduling with Distributed Workflow Made Simple

  84. Yin Li and Lin Chuang


  85. Agent-Based Dynamic Scheduling Using Bidirectional Announcement Mechanism in Distributed Systems

  86. Xiaomin Zhu, Jianqing Jiang, Manhao Ma and Kwang Mong Sim



  87. Session 3B: Mobile Computing


  88. UserScope: A Fine-grained Framework for Collecting Energy-related Smartphone User Contexts

  89. Wonwoo Jung, Kwanghwan Kim and Hojung Cha


  90. Peer-to-Peer Group k-Nearest Neighbours in Mobile Ad-hoc Networks

  91. Thao Nghiem, David Green and David Taniar


  92. Continuous Possible K-Nearest Skyline Query in Euclidean Spaces

  93. Yuan-Ko Huang, Zong-Han He and Chiang Lee


  94. ConsumSense: A Framework for Physical Consuming Behavior Prediction on Smartphones

  95. Guanzhong Ding, Chung-Ta King and Yi-Fan Chung


  96. Session 3C: Communication


  97. NR-MPI: a Non-stop and Fault Resilient MPI

  98. Guang Suo and Yutong Lu


  99. MPI-Interoperable Generalized Active Messages

  100. Xin Zhao, Pavan Balaji, William Gropp and Rajeev Thakur


  101. Real Asynchronous MPI Communication in Hybrid Codes through OpenMP Communication Tasks

  102. David Büttner, Jean-Thomas Acquaviva and Josef Weidendorfer


  103. OutFlank Routing: Increasing Bandwidth in Toroidal Interconnection Networks

  104. Francesco Versaci


  105. December 18, 2013 (Wednesday)


  106. Session 4A: Heterogeneous Computing


  107. On the Programmability and Performance of Heterogeneous Platforms

  108. Konstantinos Krommydas, Thomas R.W. Scogland and Wu-Chun Feng


  109. Architecture- and Workload- Aware Heterogeneous Algorithms for Sparse Matrix Vector Multiplication

  110. Kishore Kothapalli, Sivaramakrisha Bharadwaj Indarapu and Manoj Maramreddy


  111. OpenCL-based Remote Offloading Framework for Trusted Mobile Cloud Computing

  112. Heungsik Eom, Pierre St Juste, Renato Figueiredo, Omesh Tickoo, Ramesh Illikkal and Ravishankar Iyer [Video]


  113. Session 4B: CPS


  114. Adaptive Accurate Indoor-Localization Using Passive RFID

  115. Xi Chen, Lei Xie, Chuyu Wang and Sanglu Lu


  116. A Better Understanding of Event-Triggered Control From A CPS Perspective

  117. Jie An, Jianguo Yao and Haihang Zhou


  118. Cost Minimization for Scheduling Parallel, Single-threaded, Heterogeneous, Speed-scalable Processors

  119. Rashid Khogali and Olivia Das


  120. Session 5A: GPUs


  121. Data Transfer Matters for GPU Computing

  122. Yusuke Fujii, Takuya Azumi, Nobuhiko Nishio, Shinpei Kato and Masato Edahiro


  123. Online Performance Projection for Clusters with Heterogeneous GPUs

  124. Lokendra Panwar, Ashwin M. Aji, Jiayuan Meng, Pavan Balaji and Wu-Chun Feng


  125. Leveraging Hybrid Hardware in New Ways- The GPU Paging Cache

  126. Frank Feinbube, Peter Tröger, Johannes Henning and Andreas Polze


  127. Session 5B: MapReduce and Distributed Computing


  128. Towards Improving MapReduce Task Scheduling Using Online Simulation Based Predictions

  129. Guanying Wang, Aleksandr Khasymski, Krish K. R. and Ali Butt


  130. Towards Multi-way Join Evaluating with Indexing Partition Support in Map-Reduce

  131. Yunpeng Li, Wenhai Li, Biren Chen, Wei Song, Weidong Wen and Wanghong Li


  132. OPTAS: Optimal Data Placement In MapReduce

  133. Changjian Wang, Yongrui Qin, Zhen Huang, Yuxing Peng and Dongsheng Li


  134. Session 6A: Multicores and Distributed Computing


  135. Strong Dynamic Consensus in Byzantine Faulty Systems with Churn

  136. Andreas Klappenecker and Hyunyoung Lee


  137. Energy-Aware Heuristics for Scheduling Parallel Applications on High Performance Computing Platforms

  138. Ahmed Ebaid, Reda Ammar and Sanguthevar Rajasekaran


  139. SimNUMA: Simulating NUMA-Architecture Multiprocessor Systems Efficiently

  140. Yi Liu, Yanchao Zhu, Xiang Li, Zehui Ni, Tao Liu, Yali Chen and Jin Wu


  141. Application Aware DRAM Bank Partitioning in CMP

  142. Takakazu Ikeda and Kenji Kise


  143. Session 6B: Networks


  144. A Distributed Approach to Constructing k-Hop Connected Dominating Set in Ad Hoc Networks

  145. Jiahong Wang, Yuhiro Yonamine, Eiichiro Kodama and Toyoo Takata


  146. Development of Efficient Role-based Sensor Network Applications with Excel Spreadsheets

  147. Christopher Boelmann and Torben Weis


  148. Trust-based Multi-Objective Optimization for Node-to-Task Assignment in Coalition Networks

  149. Jin-Hee Cho, Ing-Ray Chen, Yating Wang and Kevin Chan


  150. SAIL: A Strategy-Proof Combinatorial Auction Mechanism for Cooperative Communication

  151. Zhenzhe Zheng, Juntao Wang, Fan Wu and Guihai Chen


  152. Session 6C: P2P


  153. Dual-Region Location Management for Mobile Ad Hoc Networks

  154. Yinan Li, Ing-Ray Chen and Ding-Chau Wang


  155. Application Layer Multicast in P2P Distributed Interactive Applications

  156. Yusen Li, Wentong Cai and Xueyan Tang


  157. Policies for Efficient Data Replication in P2P Systems

  158. João Paiva and Luis Rodrigues


  159. Predicting Popularity and Adapting Replication of Internet Videos for High-Quality Delivery

  160. Guthemberg Silvestre, Sébastien Monnet, David Buffoni and Pierre Sens